DODATEK - Moj sistem povečanja AŽ panja z zaklado in AŽ »maksi« sistemom združevanja AŽ panjev v poljubno velike panjske sklope
Naj takoj na začetku povem, da »moj sistem« ni le moj, temveč v veliki meri plod bistrega duha mojega prijatelja Igorja Frančiča s katerim že skoraj štiri desetletja skupaj treva mnoge čebelarske orehe.
- AŽ ZAKLADA in ZAKLADNO čebelarjenje. Z zaklado, kot Frančičev izum okoli leta 1970 in z mojimi dopolnitvami po letu 1975 dajemo pri nas najbolj razširjenim (standardiziranim) 9 in 10 satnim AŽ panjem premični tretji panjski oddelek in je ta panj s tem postal velikoprostorninski. Zaklado, sestavljeno iz lahkih materialov, ker je samo za nezimsko uporabo, na tesno in stabilno vstavimo od zadaj v AŽ panj. V njej so pokonci postavljeni, v običajni »listovni« obliki, za čebelarja lahko dostopni AŽ satniki (en sat manj, kot v eni etaži AŽ panja). Ima še dodatni prostor spodaj ali zgoraj teh satov, za različno rabo. Zaradi pokončne lege satnikov, zaklada le malo sega iz panja v čebelnjak. Nanjo lahko pripnemo po potrebi matično rešetko in pitalno korito.
Način rabe zaklade prilagodimo našim ciljem čebelarjenja. Če ne želimo nikakor tvegati izgubo roja, prestavimo spomladi matico z odkrito zalego in trotovskim satom v zaklado na katero pripnemo matično rešetko. Če vozimo na obilne paše, imejmo zaklado z matično rešetko za dodatno medišče v katerega hitro privabimo čebele s satom pokrite zalege (poleg običajnega medišča nad plodiščem v AŽ panju, ki je pokrito z matično rešetko). Če želimo dati čebelam in sebi veliko prostosti, pa v zaklado, na kateri ni matične rešetke, samo prestavimo nekaj satov zalege in trotovski sat, brez iskanja matice. Ta, zadnje omenjeni način zadnja leta najbolj uporabljam.
S premišljeno rabo zaklade je mogoče razviti čebeljo družino do največje moči, kar se nato pozna sorazmerno tudi pri mnogo večjih donosih medu. Pomisleki pri pokončnem obračanju satja ali v primeru plodišča v zakladi zadaj, (namesto naravneje spredaj), so se v dolgoletnih praksah takega čebelarjenja pokazale za odveč. Čebele so se izkazale za popolnoma prilagodljive takim situacijam. Če imamo v zakladi delno ali celotno gnezdo družine, je razmere pri razvoju družine izredno lahko kontrolirati, ker so vsi sati v njej po odprtju zaklade kot na dlani in pregledni z najkrajšim premikom. Posebno se to izkaže pri uporabi trotovskih satov, koristnih proti rojivosti in proti varoji – če in ko jih pogosto izrezujemo ali praznimo po pokritju.
- AŽ MAKSI in MAKSI čebelarjenje. AŽ maksi sistem sem si domislil leta 1997 kot nadaljevanje razmišljanja, kako poleg zaklade še povečati možnost večanja prostornine AŽ panjem ob uporabi osnovnega panja. Domislil sem rešitev s sestavljanjem (združevanjem) naših sodobnih skladovničnih (AŽ) panjev, ki trajajo v čebelnjakih tudi 100 let, v poljubno velike panjske sklope, nekako po našem starem principu sestavljanja ali združevanja kranjičev preko izrezanih ali izvrtanih veh. Ker se s tem načinom dosega največje panjske prostornine in temu ustrezne maksimalne rezultate čebelarjenja z AŽ panji, sva mu dala z Igorjem Frančičem ime maksi. AŽ panj je s tem enostavnim posegom postal raztegljiv panj z možnostjo neomejeno velike ali poljubne prostornine. V mojem čebelnjaku sem združil navpično preko izrezanih veh vse AŽ panje v treh vrstah, ki so stari že okoli 90 let, pa še vedno odlično služijo svojemu namenu.
Način rabe »maksijev« seveda tudi prilagajamo svojim pašnim možnostim in ciljem čebelarjenja. Možnosti različnih načinov čebelarjenja imamo pri maksijih skoraj nešteto. Posebno, če k njim še prištejemo in uporabimo zaklade. Najbolj značilna načina maksi čebelarjenja sta v štirietažnem AŽ dvojčku (združena dva AŽ panja) in šestetažnem AŽ trojčku - nebotičniku (združeni trije AŽ panji).
Če pri obeh omenjenih panjskih kombinacijah vpeljemo v postopek čebelarjenja tudi široke mediščne AŽ sate, lahko v veliko zadovoljstvo čebel in tudi čebelarja čebelarimo brez matične rešetke s postopnim odpiranjem mediščnih etaž. Nič ali manj s čebelami zasedene etaže maksi panja uporabimo s pridom za raznovrstne potrebe pri upravljanju s čebelami (skladiščenje satov, prenos in predelavo strjenega medu, vzrejo nove matice itd). Pri največjih panjskih kombinacijah je dobro imeti ob močnih osnovnih družinah tudi primerno število manjših pomožnih družin z eksplozivnim razvojem, ki oskrbujejo spomladi maksi družine z dodatno zalego za (še) močnejši razvoj in nabiralno moč, ko napočijo glavne paše.
Z AŽ maksi sistemom smo si (ne le jaz) zagotovili raztegljivo in neomejeno veliko panjsko prostornino, ki je bila doslej rezervirana le za nakladni panjski sistem. Z njim ohranjamo zavidljive dobre lastnosti običajnega AŽ panja: nenadkriljivost pri prevozih na paše v čebelnjakih na kolesih, optimalno toplotno in varnostno zaščito ter udobje čebelarjenja v čebelnjaku. Morda najbolj pomembno pa je pri tem panjskem sistemu, da je vse satje v vseh etažah takoj dostopno in čebelar od otroka do starčka in invalida lahko upravlja čebele samo s težo enega sata.
Pomisleki o težavah pri (pre)velikih »voskovnih« razdaljah med sati v posameznih etažah sestavljenega maksi AŽ panja so se (mi) v mnogoletnih izkušnjah čebelarjenja v takih panjih izkazali za obvladljive. Potrebna je le dovolj velika moč (številčnost) čebelje družine in primeren čebelarjev ukrep za postopno privabljanje čebel v novoodprte etaže. Povoskana in premazana s propolisom pa je hitro od čebel itak celotna notranjost vsega panja, ne le satja! Tudi velikost prehodov med posameznimi etažami panja čebele pokažejo, da je lahko prav skrčena, saj jo rade same zožujejo!

Razpored satja v AŽ trojčku z uporabo širokih satov pri prenosu ter predelavi mane iz spodnje etaže |

Sestavljen AŽ trojček z izrezanimi vehami |
VIRI:
SLOVENSKI ČEBELAR, 1978 – 2004
ZAKLADA, samozaložba, 1983, pripomoček za večanje prostornine AŽ panjem, pomen, načrti, tehnologija, rezultati, Marjan Debelak,
ČEBELARJEVA OPRAVILA, Kmečki glas, 1991, čebelarjenje v AŽ panjih po mesecih, Marjan Debelak,
OD ČEBELE DO MEDU; Kmečki glas, 1998, (Zaklada. Čebelnjak. Čebelarjenje z uporabo zaklade, Marjan Debelak,.
ZBORNIK 3. posvetovanja o sodobnem čebelarstvu v Polju pri Ljubljani, 1979, Izkušnje in obeti čebelarjenja z uporabo zaklade, Marjan Debelak,
ZBORNIK 21. državnega čebelarskega seminarja, Celje, 1998, Z močnejšimi družinami do več medu, Marjan Debelak,
ČEBELARJEVA OPRAVILA V AŽ PANJU, samozaložba, 2006, ponatis in priredba mesečnih navodil v SČ iz leta 1985, Marjan Debelak,
ČEBELARSKI IZZIVI, samozaložba, 2006 zbornik , Marjan Debelak
|